• Aktuelt
  • Mr. Prefab takker av etter 32 år

Mr. Prefab takker av etter 32 år: – Det har vært en fantastisk reise

Da Geir «Mr. Prefab» Frydenberg startet Modul i Andebu i 1994, var de to eiere, en ansatt og 400 kvadratmeter lokaler. I dag går han av med pensjon fra det som er Optimeras største Woodfab-fabrikk i Norge.

Nå jobber ca. 75 personer på til sammen 6.500 kvadratmeter der.

– Det har vært en fantastisk reise. Da vi startet, hadde jeg allerede jobbet lenge med elementer og vært med på utviklingen fra små elementer til større prefabrikkerte veggelementer. For meg var det helt logisk: Selvsagt skulle flere bygge med prefab. Det tok ikke helt av så raskt som jeg trodde, men det har vært en utrolig periode hvor jeg virkelig har fått brukt gründeren og produktutvikleren i meg, sier Geir Frydenberg.

De siste årene har han vært ressursperson i Optimera, med særlig ansvar for huskjedekunder som Norgeshus, Vestlandshus og Idéhus, i tillegg til oppfølging av de selveide Montér-butikkene. Tidligere har han hatt sentrale roller i utviklingen av elementer, takstoler, precut og konstruksjonspakker – både på salgssiden og i produktutviklingen.

En av Optimeras mest erfarne prefab-stemmer

Geir startet yrkeslivet på Hegg Bruk i 1977. Han begynte i trevaren, fikk tidlig produksjonsansvar og ble etter hvert med på utviklingen fra små til større prefabrikkerte elementer. Siden har elementproduksjon, takstoler og precut for boligprodusenter og byggmestere vært fagområdet hans gjennom nesten hele yrkeslivet.

Da han startet Modul i Andebu, var det nettopp de større elementene som ga selskapet fart. Fabrikken vokste kraftig de første 15 årene, og ble bygget ut nesten annethvert år.

Etter et helt yrkesliv i prefab-bransjen er 65-åringen fortsatt litt overrasket over at ikke enda flere byggmestere bruker ferdige løsninger. Han sammenligner utviklingen med takstolene.

– Før takstolene kom, ble mye av takkonstruksjonen plassbygget. Tømrerne sto og lagde sperrer selv ute på byggeplassen. Etter hvert overtok de ferdige takstolene mer og mer, og i dag er det nesten utenkelig å gå tilbake. Sånn tror jeg også det blir med ferdigelementer og konstruksjonspakker. Det tar bare litt tid. De som har prøvd det og brukt det en periode, går sjelden tilbake til plassbygging. Du får raskere byggetid, bedre flyt og en mer effektiv byggeplass, sier han.

Solgte livsverket til Optimera

I 2008 overtok Optimera Modul. For Geir handlet salget av egen bedrift først og fremst om å gi bedriften større muskler og bedre muligheter for videre vekst.

– Jeg valgte å selge til Optimera fordi de hadde kraften til å utvikle dette videre, og fordi de hadde de samme ambisjonene som jeg hadde. Det har jeg aldri angret på. Optimera har bidratt til å gjøre prefabrikkerte elementer av høy kvalitet tilgjengelig i hele Norge, sier han.

Senere ble Modul til Optimera Byggsystemer. I dag er virksomheten en del av Woodfab – og en viktig del av Optimeras satsing på Smart Byggeplass. For Geir er grunntanken fortsatt den samme som da han startet: Mest mulig kan være planlagt, beregnet og produsert i fabrikken før det kommer ut på byggeplassen. Da blir det enklere å bygge raskt, effektivt og med jevn kvalitet.

– Har fremdeles gründeren i meg

De siste årene har rollen vært roligere enn tidligere, med mindre lederansvar, færre budsjetter og mindre personaloppfølging. Men Geir har fortsatt mye på gang.

– Jeg får stadig nye ideer, er fremdeles aktiv eier i flere selskap. Gaardsbygg as leverer driftsbygninger i tre til landbruket – bygg som skal være moderne, men samtidig passe inn i gårdsmiljøet. I tillegg noen eiendommer jeg følger opp, sier Geir.

At han nå går av, handler også om et løfte på hjemmebane. Kona, som er lærer, har går av med pensjon nå, og Geir hadde lovet gjøre det samme når hun sluttet.

– Har bestandig sagt «når du går av, så får jeg gå av». Vi liker å gjøre ting sammen. Hvis vi går turer, holder på med prosjekter eller gjør noe annet sammen, ville det blitt feil hvis hun gikk på ski og jeg ikke fikk vært med, sier han.

Helt arbeidsledig blir han likevel neppe. Flere verv innen idrett m.m. som han har vært engasjert i hele livet.

 Geir er utdannet møbel- og trappemester i bunn, beskriver seg selv som praktisk anlagt og har alltid noe å pusle med. Gjør det meste selv, og elsker å holde på med praktiske ting, sier han.

– Takknemlig for å ha hatt en fantastisk reise

Etter 32 år i Modul, Optimera Byggsystemer og Woodfab blir det likevel spesielt å gå av med pensjon. Kollegaene, kundene og fabrikken har vært en stor del av livet hans, og fabrikken ligger fortsatt i nabolaget.

– Det har vært en fantastisk fin reise, og det er jeg takknemlig for. Optimera har vært et fint sted å være. Du skal ikke se helt bort fra jeg stikker bortom Woodfab-fabrikken innimellom,  bor jo i nabolaget, sier Geir Frydenberg.

01.07.2026