- Aktuelt
- Nytt fra Optimisten
- Prefabrikkert samarbeid i rekordfart
Prefabrikkert samarbeid i rekordfart
På Voksentoppen i Oslo bygges nye omsorgsboliger raskt og effektivt – takket være smarte leveranser og tett samarbeid mellom aktører i byggebransjen. Woodfab og Lett-Tak Systemer har levert ferdige vegg- og takelementer gjennom konseptet Easybuild, og bidratt til å drastisk kutte byggetiden.

Easybuild er et konsept utviklet i samarbeid mellom Woodfab og Lett-Tak Systemer.
– Dette er et godt eksempel på hvordan prefab-løsninger kan gjøre en stor forskjell i krevende byggeprosjekter, forteller Jan Tore Sunde, konseptselger i Woodfab, som er en del av Optimera.
Prosjektet består av omsorgsboliger på ca. 2000 kvm, og utførende entreprenør er Realbygg. Gjennom Easybuild ble det levert ferdige yttervegger og takelementer som muliggjorde tett bygg på under fem uker – noe som normalt ville tatt 16–20 uker med tradisjonell byggemetode.

Hva er Easybuild?
Easybuild er et konsept utviklet i samarbeid mellom Woodfab og Lett-Tak Systemer. Sammen tilbyr de komplette leveranser av ferdige yttervegger og takløsninger, tilpasset prosjektets behov og klare for rask montering på byggeplass. Til prosjektet på Voksentoppen ble ytterveggene produsert hos Woodfab i Andebu på bare ti dager. Leveransene inkluderte isolasjon, dampsperre, tekniske utsparinger og beslag – alt ferdig integrert.
– Vi leverer elementer som er klare til bruk. Det gir høy kvalitet og mindre risiko på byggeplass, forteller Sunde.
Lett-Tak Systemer AS leverer skreddersydde og miljøvennlige takelementer, produsert under tørre og kontrollerte forhold i Larvik. Takelementene kombinerer lav vekt og høy styrke, og er formbare, noe som gir rom for kreative arkitektoniske løsninger.
-EasyBuild gir deg en alt-i-ett-løsning som sparer tid, reduserer kostnader og sikrer bærekraftige resultater. Du får én leverandør å forholde deg til og kvalitet fra start til slutt. Det handler om å bygge enkelt, raskt og tørt, sier Johan Aas, daglig leder i Lett-Tak Systemer AS.
Produksjonen drives med fornybar energi fra egne solcellepaneler. 3D-modellering og presis produksjonsplanlegging minimerer materialsvinn både på fabrikk og byggeplass.
-Miljø har alltid vært viktig for oss. Våre takelementer kan også demonteres og gjenbrukes, slik at de får et langt livsløp, forklarer Aas.
Enklere og tryggere på byggeplass
Prefab-løsningene gir flere fordeler for entreprenøren og de utførende:
- Tidsbesparelse: Raskere montering og tetting av bygg.
- HMS-fordeler: Færre personer og mindre arbeid i høyden.
- Bærekraft: Mindre svinn og optimal materialbruk.
- Kvalitet: Jevn produksjon med dokumenterte kontrollrutiner.
– Ved å flytte mye av arbeidet inn i fabrikken kan man redusere kompleksitet og uforutsigbarhet på byggeplass, sier driftsleder på Woodfab Andebu, Cato Michelsen.
Samarbeid som skaper resultater
Easybuild er ikke bare et teknisk produkt, men også en samhandlingsmodell. Woodfab og Lett-Tak jobber tett med totalentreprenør og øvrige fag for å sikre at leveransene tilpasses fremdrift, montasjelogistikk og byggets spesifikasjoner.
– God kommunikasjon og planlegging gjør prefab enda mer effektivt, forklarer Michelsen.
Fremtidsrettet metode
Prefab vokser raskt i det norske markedet – og spesielt i offentlige og komplekse prosjekter som omsorgsboliger, skoler og institusjonsbygg.
– Vi ser stor interesse for Easybuild, og vi har flere prosjekter under planlegging. Mange ønsker kortere byggetid og lavere risiko – og da er dette et godt verktøy, avslutter Sunde.

Voksentoppen omsorgsboliger
- Størrelse: ca. 2000 m²
- Leveranse: Prefabrikkerte yttervegger fra Woodfab og takelementer fra Lett-Tak
- Konsept: Easybuild
- Tett bygg: ca. 5 uker
- Fordeler: Raskere fremdrift, lavere svinn, høyere HMS-standard
01.09.2025